BAŞARILI ÇALIŞANLARIN BAŞARILI YÖNETİCİLERİ

02.07.2015 21:49

Çalışanlarının başarılarının ardındaki en büyük destek kuşkusuz yöneticilerdir. İyi bir yöneticiye sahipseniz, işinizde huzurlu, mutlu ve başarılı olursunuz.  Eğer tam tersi bir yöneticiye sahipseniz ise mutsuz iş yerinde isteksiz olur hatta işe gitmek istemezsiniz. Mutsuz olduğunuz, işe gitmek istemediğiniz bir yerde nasıl başarılı olabilirsiniz. Şimdi başarılı yöneticilerin özelliklerine değinelim.

Başarılı Yöneticilerin Özellikleri ;

·         Her sabah işe geldiğinde çalışanları ile selamlaşarak hal hatır sorarlar, Bu çalışanların kendilerini değerli hissetmesini ve her zaman yöneticileri ile konuşabileceklerini düşündürür.

·         Çalışanlarında zoraki değil rica ile iş buyurur. Bu nezaket çalışanların işini severek yapmalarını sağlar.

·         Başardıkları işler sonrasında çalışanlarını takdir ederler.  Bu onlara inanılmaz bir özgüven vererek verimliliklerinin de artmasını sağlar.

·         Yöneticilerin çeşitli motivasyonel uygulamaları  çalışanlarda aidiyet duygusunun gelişmesini sağlar.

·         Çalışanlarına asla surat asmazlar. Aksi takdirde çalışanlar bu durumda kendilerini sorgular buda motivasyonlarının bozulmasına sebep olabilir.

·         Çalışanlarını asla pozisyonlarına göre ayırmamalıdırlar. Toplantıları pozisyon gözetmeksizin tüm çalışanları çağırmalı, alınacak aksiyon ve son durumdan tüm çalışanların haberdar edilmesi gerekmektedir. Özellikle bu tür toplantılarda yapılacak bir ayrım dışarda kalanın moral ve motivasyonunu bozacak şirket için kendisinin ne kadar önemli olduğunu sorgulamaya başlayacaktır. Bu durum ayrılıklara sebep olabilir.

·         Başarılı yöneticiler çalışanlarının sürekli aynı iş yaparak, onların işlerinin monotonlaşmasını istemezler , çalışanlarına farklı görevler yüklerler böylece işlerindeki farklılaşma ve çalışanlarda oluşan yöneticim bana güveniyor mesajını alırlar bu da iş süreçlerine pozitif etki eder.

·         Başarılı yöneticiler çalışanlarının hata yapmasından korkmazlar. Çalışanlarının hatalarından ders çıkarmalarını isterler.

·         Başarılı yöneticiler diğer departmanlara karşı kendi çalışanlarının haksızlığa uğraması durumunda çalışanlarının haklarını savunurlar.

Sonuç olarak yöneticilerin başarılı olması yukarıdaki gibi bir takım maddelere bağlı olsa da çalışanlarında aynı tutum ve davranışları yöneticilerine karşı göstermeleri gerekmektedir. Bir cmle ile özetlemek gerekirse,  ‘Başarılı yöneticiler başarılı çalışanları, başarılı çalışanlar, başarılı yöneticileri oluşturur.