BLOG YAZARLIĞI

13.10.2015 20:05

 

Başlıktan da anlaşılacağı üzere, bu makalede belirli bir konuyu ele almaktan çok genel olarak blog yazarlığı konusunu ele alacağım. Blog yazarlığı nedir? Kimler, neden blog yazıyor? Blog yazarlarına tavsiyeler,  İnternetten para kazanma başlığı altından neden blog yazarlığı konusu çıkıyor? Gibi soruların cevaplarına odaklanacağız.

Gelin önce blog yazarlığı nedir? Kısaca bir göz atalım;

Blog Yazarlığı

İstenilen herhangi bir konu veya birçok konu hakkında güncelden eskiye doğru sıralanan, belirli bir mecrada yayımlanan yazı ve yorumların tümü bir blog. Yazan kişiler de blog yazarı olarak adlandırılır. Kısaca blog yazarlığı sistemi budur.

Kimler, Neden Blog Yazıyor?

Aslında kimler blog yazıyor sorusuna cevap vermek zor. Burada amaca odaklanmak gerekir. Hiçbir ayrım gözetmeksizin belirli bir amacı olan herkes blog yazabilir. Amaca göre sıralama yaparsak;

1-      Yazmaktan keyif alanlar

2-      İnternetten para kazanma konusu ile ilgilenenler

Blog yazarlığı yapabilir. İnternetten para kazanma konusunun ilginizi çektiğini tahmin edebiliyorum. Ancak konu akışını bozmamak üzere sıra ile gidelim.

1-Yazmaktan Keyif Alan Herkes

Bu grup içerisinde yer alan yazarlar, bu işi sadece hobi olarak yapar. Belirledikleri bir veya birkaç konu hatta her konu üzerine bir şey yazabilirler. Son dönemlerde önemli meslek mensubu kişilerinde bilgi ve tecrübelerini internet ortamına blog yazarlığı sayesinde aktardıklarını bir fiil gözlemliyorum. Amaç mesleki bilgi ve tecrübelerin paylaşılarak, internet dünyasında daha çok meslektaş ile etkileşime geçmek. Modern reklam dünyasının dinamiklerinden biri olma yolunda hızla ilerleyen blog yazarlığı sistemi, meslek sahibi blog yazarlarına aynı zamanda kendi kariyerlerinin reklamını yapma imkanı da sunuyor.

2-İnternette Para Kazanma Konusu İle İlgilenenler

İnternette para kazanma ile ilgli konulardan biri de blog yazarlığıdır. Blog yazarlığı yaparak para kazanabilirsiniz. Tabi bir blog açıp bir iki içerik girerek çok kısa bir sürede binlerce liralık bir kazanç sağlayamazsınız. Sağlayanlar yok mu tabi ki var ancak bu iş dışardan bakıldığı gibi kolay değil. Uzun ve zahmetlice bir yolu geride bırakmanız gerekiyor.

Hem yazmaktan keyif alıp, hem de internette para kazanma konusu ile ilgilenerek blog yazarlığı yapan bir kesiminde mevcut olduğunu söylemek gerekir.

Blog Yazarlarına Tavsiyeler

Blog yazmaya karar veren ancak nereden başlayacağını bilmeyen veya daha kaliteli içerikler üretmek isteyen blog yazarı ya da blog yazarı adaylarının dikkat etmesi gereken noktalara değinecek olursak;

1-      Blog yazarlığı yapmak istiyor ancak bunun için bir bütçeniz bulunmuyorsa üzülmeyin. İnternette Blogspot veya Wordpres uzantılı ücretsiz bloglar açmanız mümkün.

2-      Yazmayı sevdiğiniz için mi yoksa internetten para kazanma konusu ile ilgilendiğiniz için mi  blog yazarlığı yapmak istiyorsunuz. Ya da her ikisi birden mi öncelikle buna karar verin.

3-      İyi bir blog yazarı olmak için kuşkusuz çok okumanız gerekiyor. Sadece gazete, dergi okumanız yeterli değil. İnternette aktif birçok blog yer alıyor. Bu bloglar arasında ilginizi çekenleri belirleyerek düzenli takip edin.

4-      İyi bir blog yazarının olmazsa olmaz özelliği, çok iyi imla bilgisinin olmasıdır. İmla kuralları işlediğiniz konuya akıcılık katar ve sizi arama motorlarında üst sıralara taşır.

5-      Birçok blogla iletişime geçin siz onlar için, onlar sizin için makale yazsın. Bu hem çevrenizi ve ufkunuzu açacak, hem de arama motorlarının hoşuna gidecektir. www.cihandemirdas.com da olduğu gibi birçok web sitesi ve blogda bu sistem ‘Misafir Blogculuk’ adı altında yürütülmektedir.

İnternette Para Kazanma Başlığı Altından Neden Blog Yazarlığı Başlığı Çıkıyor

Kazandığınız sabit maaşınız yetmiyor ya da uzun saatlerinizi belirli bir iş için ayırmak istemiyor, kendi mesai saatlerinizi kendinizi belirlemek istiyorsanız mutlaka arama motorlarında internette para kazanma terimi üzerine araştırma yapmışsınızdır. Bu araştırma sonuçlarından çıkan konulardan birisi de blog yazarlığı. Peki ama blog yazarlığı yaparak nasıl para kazanılır gelin birlikte inceleyelim;

1-      Bloğunuza reklam alarak para kazanabilirsiniz.

2-      Bloğunuzda ürün tanıtımı şeklinde makaleler yazarak para kazanabilirsiniz.

3-      Satış ortaklığı yaparak para kazanabilirsiniz.

4-      Bloğunuzda çeşitli markalar adına çekiliş ve kampanyalar düzenleyerek para kazanabilirsiniz.

Blog yazarlığı konusunda son cümlelerime gelirken, blog yazarlığı yaparak internetten para kazanma konusunda kafasınızda net bir fikir oluşturamadığımın farkındayım. Çünkü bu makalenin konusu genel olarak blog yazarlığı olduğu için, blog yazarlığı yaparak internetten para kazanma konusuna genel hatları ile değindim. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bir makale paylaşacağım.