BLOGLAR KARİYERİMİZİN REKLAMI OLABİLİR Mİ?

22.08.2015 17:41

Neden blog yazıyorum? Hangi konulara odaklanıyorum? Bu kadar zengin içeriği nasıl oluşturuyorum? Blog yazarak nasıl para kazanılır? Bloglar kariyerimizin reklamı olabilir mi?

                  

1)Neden Blog Yazıyorum?  

Yukarıdaki sorulardan ilkinin cevabı kesinlikle para kazanmak,  Blog projeme başlamadan önce her yazarın mutlaka bir kere arama motorlarına yazdığını düşündüğüm ‘İnternetten Para Kazanma’ konusu hakkında bir araştırmada ben yaptım. Hatta günlerce konuyla alakalı birçok makale okudum. En sonunda edindiğim bilgiler ışığında insanların ilgisini çekebilecek konular hakkında yani internetten nasıl kolay para kazanılır gibi, eğitim kitleri ile ilgili satış ortaklığı kapsamında makaleler yazarak para kazanmaktı. Bununla ilgili birkaç makale yazdıktan sonra yayımlamaktan vazgeçtim.  Çünkü kullanmadığım, fayda sağlayıp sağlamayacağına emin olmadığım bir ürünün tanıtımını yapmak, düpedüz dolandırıcılığa girer, bu da kariyer hedefleri olan biri olarak kişisel imajıma zarar verebilirdi. 

2)Hangi Konulara Odaklanıyorum.

Odaklandığım konular, izleyeceğim yol üzerinde düşünmem sonucu projemde değişikliğe gittim. Fakat neden blog yazıyorum sorusunun cevabı hala para kazanmak. Bu sefer kişisel kariyerimi ön plana çıkararak sahip olduğum bilgiler üzerine içerik üretmeye karar verdim. Uzun vadede kariyerim üzerinden para kazanmak fikri oldukça cazip geldi. İnsan Kaynakları, İş Dünyası, Kariyer, Kişisel Gelişim, Eğitimler, İletişim ve Girişimcilik konuları üzerine içerik üretmeye başladım.

3)Bu Kadar Zengin İçeriği Nasıl Oluşturuyorum.

Aslında kariyerime değer katacak şeyler ve en büyük hobilerimden biri olan okumak dışında bir şey yapmıyorum. Kariyer planım kapsamında; çalıştığım departmanda edindiğim tecrübe, araştırdığım konular, katıldığım eğitimler, okuduğum kitaplar hakkında edindiğim bilgilere kişisel yorumumu katarak ziyaretçilerime farklı bir bakış açısı sunmayı hedef haline getirdim.

4)Blog Yazarak Para Kazanılabilir Mi?

Blog yazma projesine para kazanma amacı ile başlamış olabilirsiniz. Ama bir an önce para kazanmalıyım hırsıyla içerik üretmeye başlarsanız. Birkaç makale ürettikten sonra büyük bir hüsranla pes edersiniz. İnsanların ilgisini çekebilecek, faydalı olabilecek, deneyimlerinizi, mümkünse mesleğiniz üzerine yazabileceğiniz kısacası yazmaktan keyif alacağınız ve içerik sıkıntısı yaşamayacağınız birbirine yakın birkaç konu üzerine yoğunlaşarak bloğunuzu doldurmaya başlayın. Yazdığınız makaleleri sosyal paylaşım sitelerinde mutlaka paylaşın. Öncelikli amacınız bloğunuza uğrayan ziyaretçi sayısını arttırmak olacaktır. Sen kazanmaya başladın mı diye soracak olursanız. Hayır, başlamadım. Bloğum çok yeni bir yıl içerisinde de bloğumdan herhangi bir maddi beklentim yok. Ancak uzun vadedeki hedeflerimden bahsedecek olursak;

1)       Her yazarın olduğu gibi bende bloğumda banner reklamlar ekleyeceğim.

2)      İşlediğim konular üzerine eğitim verme planım var.

3)      Çeşitli blog ve markalar için içerik yazma planım var.

4)      Çeşitli ürünler üzerine numune talep ederek kullanıp, deneyip, faydalı olduğuna kanaat getirirsem satış ortaklığı yapabilirim.

5)      Bloğumda reklam alanları oluşturup belirli sürelerle kiraya verebilirim.

6)      Önem verdiğim ve hayatımın projesi olarak gördüğüm, bu bloğa içerik ürettiğim esnada farkına vardığım yazma hevesim, beni bir kitap yazma hayalinin peşinden sürüklemeye başladı.

 

5)Bloglar Kariyerimizin Reklamı Olabilir Mi?

Aslında belirli konularda makaleler yazmak, bir şeyler üretebilmek bizim o konuda bir şeyler bildiğimizin bir reklamı değil mi? Evet, evet biz bildiklerimizle, öğrendiklerimizle, tecrübelerimizle, yeteneklerimizle kendimizin reklamını yapmıyor muyuz?  O halde bizim asıl paraya çevireceğimiz bloğumuz ve bloğun içindeki makaleler değil, bu makaleleri yazarken istemeden de olsa edindiğimiz bilgiler, bu bilgileri insanların beğenisine sunarken teknolojiden faydalanarak para kazanmak, bana yeni nesil girişimcilik konularından birinin de ‘Blog Yazarlığı’ olabileceğini düşündürüyor.