ÇOK ÇALIŞMAK MI? YOKSA VERİMLİ ÇALIŞMAK MI?

29.09.2015 20:29

 

İş dünyasında kuşkusuz işverenlerin en sevdiği çalışanlar, çok çalışanlardır. İşinin ne olduğu, neye hizmet ettiği, nasıl bir sonuç vereceğinden ziyade bu kişiler sadece çalışmaya endekslenmişlerdir. Yapmakla yükümlü oldukları işleri nasıl daha az zamanda, daha etkin bir şekilde yaparım diye  düşünmeye ya zaman ayırmak akıllarına gelmez ya da düşünmek istemezler. Onlar için amaç sadece çalışmaktır. Belki de verimsiz bir şekilde sürekli çalışarak çevreye işinden başka bir şey düşünmeyen çalışan imajı vererek organizasyon için kendilerinin vazgeçilemez olduğu mesajını vermek istiyor olabilirler.

Buna şirketlerinde henüz performans yönetim sistemi uygulamayan işverenlerinde çanak tuttuğunu söylemeden edemeyeceğim. Çok çalışan imajı vererek, şirket için önemli birkaç spesifik konuda klavye delikanlılığı yapan o çok çalışanlar yok mu, birde onların iş süreçlerine olan katkısı ölçümlense ve gerçekten çalışmalarının şirketin iş süreçlerine olan etkilerini bir fiil gözlemleyebilsek.

Çok Çalışanların Özellikleri

1-      Masaları hiçbir zaman derli toplu değildir. Masada bir yığın evrak vardır.

2-      Genelde 1 ya da 2 tükenmez kaleme sahiptirler bu kalemler onların çalışması için yeterlidir.

3-      Ajanda kullanmazlar. Ya zekidirler gerek duymazlar ya da masa ve bilgisayarın etrafı not kağıtları ile doludur.

4-      Düzgün bir dosyalama sistemi oluşturmadıkları için işlerinin büyük bir bölümünü aramakla ya da hatırlamaya çalışmakla geçirirler.

5-      Yapmakla yükümlü oldukları işler nasıl daha kısa zamanda bitiririm düşüncesi ile hareket etmezler.

6-      Çok yoğun olduklarını söylerler ve işleri hiçbir zaman bitmez.

Verimli Çalışanların Özellikleri 

1-      Masaları derli topludur. İşlenmemiş evraklar bir havuzda bekler ve görüntü kirliliği yaratarak hafızayı yormaz.

2-      Genelde renk renk ve oldukça çeşitli kalemlere sahiptirler. Bu not alma becerilerinin yüksek olduğuna işarettir.

3-      Mutlaka ajanda kullanırlar. Konusuna ve önemine göre işlerini sıralayarak plan oluştururlar.

4-      İş süreçlerinde kendilerine yardımcı olacak evrakları kolay bulacakları bir dosyalama sistemine sahiptirler.

5-      Sorumlu oldukları işleri daha kısa sürede bitirmeye yönelik kafa yorarlar.

6-      Verimli çalışmaları sonucu gün içerisinde kendilerine atıl zaman yaratabilirler.

İşverenlere çok çalışan personel mi? Verimli çalışan personel mi? diye sorsanız büyük bir çoğunluğu çok çalışan personel cevabını verir. İşverenler gün içerisinde atıl zamana sahip çalışan görmek istemez. İşveren için çalışan bir maliyet unsuru olmakla birlikte verimli çalışması sonucu kendisinde beklenen işleri ne kadar kısa sürede bitirirse bitirsin başka işlerle meşgul olmasını ya da meşgul gibi görünmesini ister.

Kişisel Yorumum:

Çok çalışmak mı verimli çalışmak mı konusunu organizasyonlar açısından da ele almak istiyorum.  Bayram haftası tüm çalışanlar bayram tatilinin 9 gün olup olmayacağı konusunun sonucunu bekledi. Sonuç olarak devlet kamu çalışanlarının idari izinli sayılacağını açıklayarak kamuya 9 gün tatil ilan etti. Özel sektör için resmi tatil durumu söz konusu değildi. Buna rağmen birçok şirket tatili 9 güne çıkardı ve kalan tatil olmayan 2 günü çalışanların yıllık iznine mahsup etti. Hem çalışanların yıllık izinlerini kullandırmış oldular hem de servis, yemek, elektrik v.b faturalardan tasarruf etmiş oldular. Birde tatil yapmayıp 2 gün çalışan şirketler vardı. Çalışanlarının yarıdan fazlası yıllık izin kullanmaları sebebiyle olmayan, olan çalışanlarında ne yaptıkları belli olmayan 2 gün. Bunlara ek olarak servis, yemek, elektrik v.b faturaların eklendiği bir maliyet tablosu.

Şimdi birlikte bir kez daha düşünelim. Çok çalışmak mı? yoksa verimli çalışmak mı?