ELGİNKAN VAKFININ EĞİTİME DESTEKLERİ

28.08.2015 22:53

Günümüz koşullarında belirlediğimiz hedefe ulaşmak için kariyer planlaması yaparken ihtiyacımız olan en önemli noktalardan biri olan hırs ve azim dışında, kendimizi donatmak üzere ihtiyacımız olan eğitimlere katılmak için bir takım maddi olanaklarda da ihtiyacımız var.

Okulunuzu yeni bitirdiyseniz veya çalışıyor ama kazandığım para ile kıt kanaat geçiniyorum. Eğitim için bütçe ayırmam imkansız diyorsanız, yapmanız gereken ücretsiz eğitim ve seminer veren kurum ve kuruluşları araştırmak olacaktır. Uzun araştırmalarım sonucunda keşfettiğim ‘ Elginkan Vakfı’ neredeyse her meslek üzerine çeşitli seminer ve MEB onaylı kurslar açan bir vakıf olmakla birlikte Bolu, Manisa ve İzmit’ te Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezleri bulunmaktadır. İzmit’ teki eğitim merkezinin daha yakın olması sebebiyle başta kendim olmak üzere İstanbul’dan birçok ziyaretçiyi ağırlıyor kurum. Hatta katılmış olduğum bir eğitim sırasında eğitmen;  ‘ İstanbul’dan gelenlerin ellerini görebilir miyim, şimdi size bir sorum var bu sıcak havada o kadar yoldan buraya nasıl geliyorsunuz? ‘ diye bir soru sormuştu.  Aslında sorunun cevabı çok basitti. Birçok kişi hedeflerine ulaşmak, kariyer planlamasını tamamlamak üzere oradaydı.  Ama kimse bunu dile getirmedi.

Birazda eğitimlere nasıl katılabileceğiniz konusuna değinmek istiyorum. Öncelikle hangi ildeki eğitim merkezine katılacaksanız ilgili web adresine girip bir profil oluşturuyorsunuz. Seminerler ve kurslar aylık olarak yayınlanıyor. Mesela eylül ayı programı, Ağustos ayının son haftası gibi yayınlanır. Yayınlanan programdan istediğiniz eğitime başvuru yapabiliyorsunuz. Başvurduğunuz eğitimin durumu onaylanırsa eğitime katılma hakkını elde ediyorsunuz. Eğitime katılamayacaksanız en geç 1 gün kala başvurunuzu yine sitemden iptal etmeniz gerekiyor. Katılmayacağınız bir eğitimin iptal işlemini yapmazsanız 6 ay ceza alıyorsunuz ve bu sürede hiçbir eğitime katılamıyorsunuz.

Eğitim başlamadan önce Elginkan Vakfı’nın hazırlamış olduğu yaklaşık 10-15 dakikalık bir tanıtım filmi gösterime giriyor. Gerçekten kurucularını takdir ettiğim ve saygıyla andığım bu vakıf, gençleri iş hayatına hazırlamak üzere verdiği eğitimler, öğrencilere vermiş olduğu karşılıksız burslar ile ülkenin örnek gösterilecek vakıfların biri olarak bu ülkenin vatandaşlarının hizmetine sunulmuş. Deneyimli eğitmen kadrosunun yanı sıra seminer bitiminin hemen ardından katılım belgenizi alabiliyorsunuz. Dileğim bu ve buna benzer birçok vakfı, ülkenin daha fazla noktasında görebilmek.