FAZLA MESAİ KALMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ 2

08.08.2015 18:58

 

Fazla mesai kalmak zorunda değilsiniz adlı ilk makalemde; Türkiye’nin en büyük alışveriş sitelerinden birinin deposunda çalışan bir arkadaşımın yaşadığı olayı satırlarıma taşımış ve konunun takibinde olacağımı yeni bir gelişme olursa paylaşacağımı belirtmiştim. ( Fazla Mesai Kalmak Zorunda Değilsiniz adlı makalemi okumak için yandaki linke tıklayabilirsiniz. https://www.cihandemirdas.com/news/fazla-mesai-kalmak-zorunda-degilsiniz/#.VbfBa6eBYk8.twitter

Konuyu özetlemek gerekirse;

Arkadaşım haftalık 45 saatlik çalışma süresini doldurduğu halde kendisinin rızası olmadan fazla mesaiye zorla bırakılmak istenmiş ve mesaiye kalmamıştı. Bunun sonucunda ilk iş gününde kendisi hakkında tutulan bir tutanak önüne konarak yazılı savunması alınmak istemişti. Ardından kendisi beni aradı ve konu ile ilgili fikir alışverişinde bulunduktan ve internette birazda kendisi araştırma yaptıktan sonra aşağıdaki savunmayı yazarak yöneticisine teslim ediyor.

İnsan Kaynakları Departmanına;

11.07.2015 tarihinde yapılmış olan fazla çalışma düzenlemesine katılmadığımın gerekçesi olarak çalışanın her yıl başında fazla çalışma yapabilmesi için onayının alınması gerektiği  4857 sayılı iş kanununda belirtilmiştir. Tarafıma herhangi bir onay yazısı gelmediği ve imzalattırılmadığı için onayım alınmamıştır. İşte bu gerekçeyle fazla çalışma mesaisine katılmadım ve sorumlu olduğum kişilere haber vererek ayrıldığımı bildiririm.

Saygılarımla

Ad-Soyad

İmza

Yazdığı savunma, yöneticisi tarafından İnsan Kaynakları Departmanına teslime dilmek üzere gönderiliyor. Ancak İnsan Kaynakları Müdürü:  Söyleyin ona böyle savunma olmaz. Bu şekilde çalışmak bizim şirket politikamız, daha uzlaşıcı bir savunma yazsın konuyu kapatalım ya da istifa edip ayrılsın şeklinde haber gönderiyor. Arkadaşım bunun ardından yöneticisine savunmasını değiştiremeyeceğini, istifa etmesinin ise söz konusu olmayacağını bildirmiş.

                Kendisine, peki seni bıktırma yoluna gidiyorlar mı? bir mobbing durumu var m?  sorum karşısında ilk birkaç gün yüzlerinin asık, iletişimlerinin olmadığını ama şu an herşeyin normal olduğunu ve mesai konusunun artık daha esnek olduğunu belirtti.

                Kişisel yorumumu soracak olursanız kurumsallık çatısı altında kime ne yedirirsem mantığı ile  hareket eden bir çok şirket var piyasada. Biraz bilgili sert bir kayaya çarpınca hemen geri adım atarken biraz saf kendi halinde birini buldukları zaman ise hiçbir hukuki zemine dayanmayan uygulamaları işletmeye