HYIP Sitesi Çılgınlığı

01.04.2017 19:21

 

Uzun zamandır yazmaya fırsat bulamadığım ancak aynı zamanda yazmamın artık zaruriyet doğurduğu önemli bir konuyu bugün bu başlıkla sizlere açıyorum. Son dönemlerde bloğumda ‘’İnternet Kazançları ve Blog Yazarlığı’’ başlığı altında bir takım sitelere yatırım yapıp pasif gelir elde ederek ek kazanç sağlayabileceğiniz makaleler paylaştım. Bu makalelerin Konusu Recyclix, Edelweiss5 ve Tradeex’ti. 

Bu makalelerde size bir yatırım şifresi vermiştim. Önce onu bir hatırlayalım: ‘Sizi üzmeyecek rakamlarla çöpe attığınızı varsaydığınız rakamlarla bu sitelere yatırım yapın ve elde ettiğiniz kazancı çekerek Türkiye’de bir takım varlıklara (Altın, hisse senedi, vadeli hesap) gibi yatırarak yasal güvenceye alın.  Nitekim bu şirketler ya da şirket olduğunu iddia eden siteler yarın bir gün ansızın kapanırsa hak talep edebileceğiniz bir merci yok zira hakkınızı aramaya kalksanız da astarı yüzünü geçer bu yüzden elde edeceğiniz kazançla en azından Türkiye’de yatırımlarınızı yasal güvence altına almış olursunuz.

Aradan geçen zaman bu şifrenin ne kadar doğru olduğunu inanın ki kanıtladı. İnternette bugün bir araştırma yaptığınızda birçok sitede birçok yatırım programı ile para kazanabileceğiniz stratejiler mevcut hatta insan düşünmeden edemiyor para kazanmak bu kadar kolay mı diye, hayır kolay değil şimdi sizlere yazmış olduğum sitelerdeki son gelişmeler ve yatırım yaptığım ancak yazmadığım sitelerde neler olduğundan bahsedeceğim.

Recyclix

Geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren ve 5 haftada yatırımcısına %14 net getiri veren Recyclix’in son dönemlerde başı beladan kurtulmuyor desek yeridir. Öncelikle ödemelerde bazı üyeler bir takım problemlerle karşılaştı. Ardından şirkete ait tesislerin birinde yangın çıktı ve şirket bir geçiş süreci içerisinde tüm yatırımcıların kotalarını yarı yarıya düşürdü. Daha sonra tüm yatırımları belirli bir süreliğine askıya alarak bir kriz yönetimi oluşturulduğu haberini paylaştı. Şu anda recyclix mail adresleri hiçbir soruya cevap vermiyor.

Edelweiss5 

Enerji sektöründe rüzgar tribünü üretim işiyle uğraşan Edelweiss5 yatırımcılarına 1 yıl süre ile yatırdıkları tutarın her ay %24’nü ödemeyi taahhüt ediyor. Ancak son dönemlerde bazı kullanıcıların ödeme taleplerinin geç geldiğine veya hiç gelmediğine dair bilgiler internette dolaşmaya başladı bile.

Tradeex

Çeşitli finansal araçlara yatırım yaparak size yatırımınızın karşılığında 1 yıl süre ile ayda %30 vermeyi taahhüt ediyor. Şu an için sağlıklı giden bir site ancak internette artık çok şiştiği ve her an patlamaya hazır el bombasına döndüğü yorumları mevcut.

Xabo Lojistik

Deniz nakliyesi şirketi olduğunu iddia ederek piyasada çok kısa sürede popüler olan Xabo yatırımlarınıza bir ay vadede %50 vermeyi taahhüt ediyordu. Ancak site bir gün ödemeleri aniden durdurdu ve ortadan kayboldu. İşte bende o gün bununla ilgili bir yazı yazmış ve yayınlamaya hazırlanıyordum 

Rihgtrise 

İngiltere hükümeti ile gerçekleştirdikleri protokollü bir yatırım şirketi olduklarını lanse ettiler. İngiltere’deki hız cezalarını tespit etmek için hükümet adına radar tespit cihazları satın aldıklarını ve cezaların %40’nın şirkete kar olarak döndüğünü belirttiler. En önemlisi yatırımcılarına ömür boyu günde %1-%3 arası kar dağıtmalarını vaat etmeleriydi ki ortadan kayboldular.

Advisorinvest

Bir finans şirketi olduğunu lanse eden şirket küçük yatırımlara vereceğini vaad ettiği yüksek getiri oranları ile dikkat çekiciydi ancak ödeme yapmayı durdurdular.

D-Funds

Sitenin ömrü çok kısa sürdü. Günde %4-%5.5 arasında yatırımcısına kar ödeyen şirket ödeme yapmayı durdurdu. 

Deneyimlediğim birçok sitenin kaderi maalesef aynı durumda. Dolayısıyla birbirine benzeyen aynı siteleri yazmaya devam edip makaleyi uzatmak istemiyorum. Sonuç itibari ile HYIP ( High Yield Investment Program) adı altında kısa vadede yüksek karlı programlar sunan bu siteler de yer almak çok riskli bugün itibari ile yeni site tanıtma işine son veriyorum. Ancak şu ana kadar tanıtımını yaptığım Recyclix,Edelweiss5 ve Tradeex ile ilgili gelişmeler hakkında yazmaya devam edeceğim. Son dönemlerde iyiden iyiye artan Hyip Çılgınlığı ve Hyip sitelerde nasıl pozisyon alınması gerektiği konusunda bir makale mutlaka kaleme alacağım.