İşte Mülakat

07.06.2016 12:38

 

Bu kitabın okunmaya karar verilmesi hikayesi de temin edilmesi hikayesi de çok farklı olan bir konu olduğunu öncelikle belirtmek ve içerisinde yer alan aktörlere tekrar tekrar teşekkür etmek isterim.

Bundan haftalar haftalar önce teyzemin vesilesi ile çok değerli bir genel müdürle uzun uzun sohbet edebilme fırsatı buldum. Tabi sohbetin ana konusu iş dünyası olunca İK'yı konuşmadan olur mu? Sohbet esnasında bu değerli genel müdürümüz, insan kaynakları alanında ülkenin önde gelenleri arasında yer alan bir arkadaşı olduğunu ve yazarı olduğu 'İşte Mülakat' kitabını ve birkaç kitabı daha okumam konusunda tavsiyede bulundu. Bu tavsiyeyi kulak arkası etmek olur mu?

İşsizler ordusunun bir üyesi olarak, iş arama süreci içeirisinde linkedinde; twitterda #işbulmafuarı hashtagi ile bir fuar gerçekleşeceğini iş arayanlarla iş verenlerin bu fuarda buluşacağına dair bir haber ile karşılaştım. İş arayan bir aday olarak bu kanalı kulanmanında zararı olmayacağını düşündüm ve aynı zamanda hastaghi kullanan İK Bloggerlerinida incelemeye alabilirdim.Hashtgi kullanan bu bloggerlardan Eda ALKAN'ın bloğu dikkatimi çekti. (https://eedaalkan.wix.com/aklimfikrimik#!edaca-ik/c24d6) bloğunda bahsi geçen İşte Mülakat kitabı ile ilgili güzel bir yazı paylaşmış ve kitabı isteyen birine göndereceğini belirtmiş. Bende kendisi ile iletişime geçerek kitaba talip olduğumu belirttim. Saolsun oda hemen adresime kargoladı. 

Kitabın ön sözünde de yer aldığı üzere kitap pek çok İnsan Kaynakları çalışanlarının farkı zamanlarda başından geçen mülakat anılarının derlenmesinden oluşuyor.Kitapta komik bulacağınız ve sinirlerinizi tepenize çıkartacak birçok hikaye mevcut.Benim en çok sinirlendiğim konu şu; Perakende sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin insan kaynakları ekibi yeni açılacak mağazaları için 480 küsür kişinin işe alımını gerçekleştirmek üzere mülakat yapacak. Ancak gittikleri ilçenin belediye başkanı; 'Sizi hiç bunlarla uğraştırmak istemedik, biz sizin yerinize aday bulduk' diyerek, sevgili İnsan kaynakları ekibinin eline belediye başkanımızın siyasi menfaatleri doğrultusunda hazırlanan 700 kişilik bir isim listesi veriliyor.Sonuç olarak  insan kaynakları ekibimiz ketum bir tutum sergileyerek bu isteği reddediyor. En komik bulduğum  diyalogda şu;

Mülakatçı: Bir önceki işyerinizden neden ayrıldınız?

Aday: Patron küfür ediyor, bağırıyordu. Gerçi ben depoda olduğum için ancak iki üç ayda bir yüzünü görüyorum.

Mülakatçı: Bu sebeple mi ayrıldınız?

Aday: Küfre, bağırmasına alıştık aslında ama dövmesi kötü.

Mülakatçı: Nasıl yani patronunuz çalışanları dövüyor mu?

Aday: Hem de nasıl. Bu iş için karanlık odası, kendine yardım eden yardımcıları var. Hatta problem çıkaranları korkutmak için tetikçileri bile var.

Buna benzer birçok hikaye mevcut. kitabın sonunda da nasıl özgeçmiş hazırlayacağınıza dair ipuçlarından bahsedilmiş. Fazla detaya inmek istemiyorum. Zira yeni okuyucunun hevesini kırmak istemem.

Eda, kitap bu rafta kalmamlı diyor bende onun başlattığı bu akımı devam ettirerek 'İşte Mülakat' kitabını okumak isteyen birine göndereceğimi buradan duyuruyorum. Yalnız kitabı alacak kişinin de kitabı okuduktan sonra isteyen birine vererek bu akımı devam ettirmesi gerektiğini şart koşuyorum. Şimdiden yeni sahibine keyifli okumalar dilerim :)