Makale Yazarak Para Kazanmak Mümkün Mü?

28.04.2016 16:30
İnternetin hayatımızda en az ekmek, su kadar önemli yer teşkil ettiği aşikar. Kimileri interneti önemli bir iletişim ve sosyal paylaşım aracı, kimileri ise ticari faaliyetlerinde etkin olarak kullanmakta. Bu noktada dünya üzerinde birçok internet kullanıcısı bu mecradan nasıl para kazanırım sorusunun cevabını bulabilmek için arama motorlarında yüzbinlerce arama gerçekleştiriyor. Ben de www.cihandemirdas.com  adlı bloğumun ‘ İnternet Kazançları ve Blog Yazarlığı’ başlığı altında denediğim, başarılı bulduğum internetten para kazanma yöntemlerini paylaşıyorum. Bu makaleyi yazarak, makale yazarlığı yaparak para kazanmak mümkün mü? Sorusunun cevabını vermeyi umuyorum.
 
Öncelikle bu işi yapabilmenin sabır, emek ve zaman gerektirdiğini belirtmem gerekiyor. Aynı zamanda yazmayı da sevmeniz bu yatırımınızın uzun soluklu olması açısından şart. Yatırım diyorum çünkü çok kısa süreler içerisinde büyük paralar kazanma vaadiyle kimsenin boş hayaller kurmasını istemiyorum.
 
Kim Neden Makale Talep Ediyor?
 
Şirketler, şahıslar, blog sahipleri hepsi birer potansiyel makale alıcısıdır. Neden makale alırlar sorusunun cevabını, internetin günümüzün en büyük pazarlama platformlarından biri haline gelmesi diye açıklayabilirim. İnsanlar satın alma eylemini gerçekleştirmeden önce satın alacağı ürünü internette mutlaka araştırmak istiyor. Bunun sebebi uygun maliyetle, kendine fayda sağlayacağına inandığı, kaliteli ürünü satın alabilmek. Bunu da internetten bu ürünü kullanmış kişilerin tecrübelerini referans alarak yapıyorlar. Bu nedenle şirketler pazarda mevut olan ürünlerini ya da hizmetlerini internet ortamında ürün tanıtım yazısı dediğimiz makale ile birlikte satışa sunuyorlar. Bunun dışında blog yazan ve bu blogdan para kazanmak isteyen blog sahipleri, işledikleri konulara uygun ücreti karşılığında makale talep ediyorlar. Tez ödev gibi konular ışığında kişilerde birer makale alıcısı konumunda yer alıyor.
 
Yazdığım Makaleyi Nerede Kaç Paraya Satarım? 
 
Aslında bu sorunun cevabı sizin tamamen konuya hakimiyetiniz, bilinirliğiniz, yazma ve interneti kullanma becerinizle ilgili ama bu konuda şöyle bir genelleme yapabilirim; Forum sitelerinde kişiler çeşitli başlıklar altında makale talep edebiliyorlar. Bu forumlar vasıtası ile onlarla tanışıp, fiyat konusunda uzlaşıp, istenilen sürede istenilen makaleyi yazarak para kazanmanız mümkün.  Ancak ben bunun yerine alıcıyla satıcıyı bir araya getiren fiyatların serbest piyasada oluştuğu platformları tercih ediyorum. Bu platformlar içerisinde bu işi gerçekten hakkıyla yapanlar olduğu gibi emek sömürüsü içerisinde olanlar da mevcut. Piyasadaki minimum fiyat ise 100 kelimesi  1 TL’dir. Tüm makale yazarları bunun altında iş teslim etmeyi emek sömürüsü olarak görür ki öyledir. Tabi bu  300-350 kelimelik bir makaleyi 10-15 TL fiyat aralığında satamayacağınız anlamına gelmez. 
 
 
Sonuç Olarak
 
Bu piyasa, internette tahmin ettiğinizden daha büyük ve son derece aktif bir piyasadır. Tekrar söyleme gereği duyuyorum. Makalenizin fiyatı; sizin konuya olan hakimiyetiniz, bilinirliğiniz ve yazma becerinize göre değişecektir. Tabi burada çalışacağınız müşteri profili de önemli eğer bir şirket ise bu işe bir blog sahibine göre daha büyük bütçe ayırmış olabilir. Sözlerimi makale yazarak para kazanmanın mümkün olduğunu müjdeleyerek sonlandırırken  alıcıyla satıcıyı bir araya getiren platformlar, bunların artı ve eksi yönlerine başka bir makalede değineceğimi belirmek istiyorum.