ZOR İNSANLARLA ÇALIŞMA SIRLARI

23.10.2015 15:11

 

Zor insanlarla çalışma sırları, adından da anlaşılacağı üzere zor insanlarla karşılaşıldığında onlarla nasıl iletişim kurulacağı ve ilişki geliştirileceği hakkında size referans vermesini beklediğiniz bir kaynak olarak görebilirsiniz. Kitapçıda ilk karşılaştığımda benim de beklediğim gibi. Aslında kitabı sadece iş hayatında karşılaşacağımız zor kişilerle değil sosyal hayatımızda da ikili ilişkilerde problem yaşadığımız kişiler ile doğru kanaldan etkili iletişim gerçekleştirmek için önemli bilgiler verebilecek kaynak olarak düşünerek almaya karar vermiştim. Öncelikle yazar hakkında kısaca bir bilgi vermek istiyorum.

David Brown Hakkında;

David Brown, Loughborough Üniversitesi’nde makine mühendisliği eğitimini tamamlamıştır. Ardından Aston Üniversitesi’nden İdari Bilimler Diplomasını almaya hak kazanmıştır. İş performansını arttırmaya yönelik koçluk ve danışmanlık hizmeti vermektedir. David Brown, davranış ve ilişki geliştirme, zihinsel, potansiyel ve lisan becerilerini üst düzeyde kullanmaya yönelik Nörolinguistik Planlama (NLP) konusunda diploma sahibidir.

Zor İnsanlarla Çalışma Sırları

Profesyonel iş hayatım boyunca çok farklı ve zor insanlarla çalışmak zorunda kaldım. Bu tür kişilerle daha çok çalışmak zorunda kalacağımı, hatta sosyal hayatta dahi bu kişilerle iletişim kurmak zorunda kalabileceğimi de göz önünde bulundurarak, bu farklılıkları ve zorlukları ortadan kaldırarak etkili ilişkiler kurmak konusunda bana referans olabileceğini düşünerek ‘ Zor İnsanlarla Çalışma Sırları ‘ isimli kitabı aldım.

123 sayfadan oluşan ince sayılabilecek bir kitap. Zor insanlarla çalışmanızda size referans olacak sırlar, başlıklar halinde yazılarak açıklanmış. Her sır ile ilgili yazar, neredeyse her sayfanın sonunda tecrübeyle sabit başlığı altında kişisel deneyiminden bahsetmiş. Ancak deneyimleri o kadar kısa ve çabuk çözüme ulaşıyor ki bana inandırıcı gelmedi. Yazar, ya kasten bu deneyim kısımlarını kısa tutmuş ya da bu İngilizler gerçekten çabuk ikna edilebilen, kolay insanlar.

Kitabın tam olarak beklentilerimi karşılamadığını üzülerek belirtmeliyim. Belki de beklentilerim çok fazla olduğu için böyle bir sonuç çıkarıyorum. Tabi ki bir kitabın içinde her sorunun cevabını bulmayı beklemek doğru değil. Ancak kişisel gelişim kitapları en azından farklı bir bakış açısı sunarak bir farkındalık oluşturmalı düşüncesindeyim. Kısacası bende bir farkındalık olgusu yaratmadı. Belki benim kişisel algılamam ile ilgili bir durumdur.

Kitaptan feyz alınabilecek birkaç nokta mevcut. Ancak kitabın ismine aldanarak, bu kitabı okuduktan sonra zor insanlarla ilgili doğru iletişim kurup, etkili bir iletişim geliştirmeniz konusunda bir farkındalık yaratmasını bekliyorsanız beklentilerini yüksek tutmayın derim. Yoksa benim gibi hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.